Táplálkozás

Az afrikai fehérhasú törpesünök táplálkozása

Számos kérdés merül fel az afrikai fehérhasú törpesünök táplálkozásával - táplálásával kapcsolatban. Ahhoz, hogy megérthessük, hogy a mesebeli, almát a hátán cipelő süni sztereotípiáját követve miért is ne zöldségekkel, gyümölcsökkel etessük a törpesünt, tekintsünk át néhány dolgot velük kapcsolatban.

Az afrikai fehérhasú törpesünöket a hivatalos rendszertan a rovarevők rendjébe sorolja, ennek ellenére elmondhatjuk, hogy valamennyire mindenevőnek számítanak. A törpesünök fogazati struktúrájára jellemző, hogy álkapcsukban mindkét oldalon fent/lent 3/2 metszőfog, 1/1 szemfog, 3/2 kisörlő, 3/3 nagyörlő, így összesen 36 fog ül. A gasztrointesztinális rendszerük egy egyszerű gyomorból és egy sima, nem komplex (vastag)bél szakaszból áll, azonban vakbéllel nem rendelkeznek. Nincs strukturális különbség a vékony és vastagbél szakaszuk között.  A gyomor-bélrendszerük hossza megközelítőleg 6,5-szerese a testhosszuknak. Az Atelerix albiventris – fehérhasú törpesün képes a rost emésztésére, ami arra utal, hogy alkalmanként a természetben is fogyasztanak növényi táplálékot, bár a növényi sejtfal összetevőit csak korlátozottan képesek megemészteni. A sünök egy úgynevezett kitináz nevű enzimet választanak el a gyomornyálkahártyájukban és hasnyálmirigyükben, ami által képesek a rovarok kitin tartalmú páncélját megemészteni. Egy publikáció arról számol be, hogy a sünök táplálékához azonos mennyiségű kitint illetve cellulózt (ami a növényi sejtfal alkotó eleme) keverve, az előbbi 64-68%-ban, míg az utóbbit mindössze 38%-ban került megemésztésre. Ezek alapján megfelelő folyadékellátottság esetén az élőeleség nem okozhat székrekedést az egészséges afrikai fehérhasú törpesünöknél. Laktáz enzimük viszont nincs, vagy legalább is nem elégséges a laktóz tartalmú tejtermékek megemésztéséhez, melyek így akár végzetes hasmenéshez is vezethetnek.

Természetes élőhelyükön s sünök, így a törpesünök is éjszakai állatok, így szürkületkor kezdik meg táplálkozásukat. Mivel főleg rovarevő életmódot folytatnak, ezért táplálékukat elsősorban a rovarok, bogarak, tücskök, sáskák, fülbemászók, termeszek, hangyák képezik. Emellett mutatnak némi mindenevő tulajdonságot is, így elfogyasztják a kukacok és bogarak mellett a kisebb csigákat, gilisztákat, kígyókat, békákat, egereket, de ha nem találnak mást, a gyökereket, földön fészkelő madarak tojását és egyes gombákat és gyümölcsöket is megeszik. Áldozatukat főként hang és szag alapján találják meg, vadászás közben homloktüskéiket gyakran a szemükbe húzzák védekezésképpen. A mozgásképtelen áldozattal még gyakran játszanak, mielőtt elfogyasztják. Aktív, mozgó zsákmányukat szájukba véve álkapcsuk erős szorításával teszik ártalmatlanná. A gyíkokat, egereket, kígyókat gyakran halálra rázzák, mielőtt megeszik. Addig támadják áldozatukat, míg az gerincét nem töri, közben vigyáznak, hogy ne maradjon rajtuk sebzési felület, melyre tüskéik jó szolgálatot tesznek. A törpesünök táplálkozásáról még mindig kevés tudományos információ áll rendelkezésre, de amik fellelhetőek azt sugallják, hogy opportunsita mindenevőnek számítanak, és táplálkozásuk erősen függ a különböző táplálékok aktuális fellelhetőségén és elérhetőségén.

Az elmúlt évtizedek tenyésztései tapasztalata, hogy a növendék állatok, vemhes illetve laktáló nőstények számára célszerű magasabb kalóriatartalmú kölyöktápot adni a megnövekedett energiaigény fedezésére.  Szoptató nőstények energiaigénye akár duplájára is növekedhet a sünbabák számától függőn. A 4-6 hónapnál fiatalabb, növésben lévő törpesünök a kifejlett példányokhoz képest jelentősen nagyobb mennyiségű tápot fogyasztanak, gyakran az éjszakai életmód ellenére nappal is táplálkoznak, melynek következménye a nagyobb mennyiségű széklet termelődése is. Ha fiatal süni kerül hozzánk ezt mindenképpen szem előtt kell tartanunk.

Mivel a törpesünök gyors metabolizmussal rendelkeznek, az étrendnek megfelelő fehérje és zsírtartalommal kell rendelkeznie. Emellett kiegyensúlyozott kalcium és foszforszintet kell tartalmazni a kalciumhiány tüneteinek megelőzésére. Erre a prémium minőségű tápok teljesen alkalmasak, nem szükséges a sün rendszeres kalcium utánpótlása megfelelő táplálás esetén amennyiben nem mutat hiánytüneteket. Ezért is fontos, hogy ne tartsuk a törpesünt kizárólag rovartáplálékon, mert az nem nyújt elég kalcium bevitelt így csontbetegségekhez vezethet. Azonban ezek megvonása sem javallott, mert alultápláltságot, illetve opportunista kórokozók elszaporodását okozhatja.

Mindezek mellett figyelni kell az elhízásra, ami metabolikus elváltozásokhoz, egészségügyi problémákhoz vezethet. Sajnos egyes példányokra a megfelelő minőségű táp adása ellenére is jellemző a habzsolás. Az elhízást megelőzhetjük a megfelelő mozgástér biztosítása mellet azzal, ha figyelünk a sün táplálkozására. Javasolt, hogy az éjszakai életmódot folytató törpesünöknek éjszakára adjunk eleget enni, és reggel győződjünk meg róla, hogy nem hagytak sokat. A táplálék fogyásából/nem fogyásából és az ürülék megjelenéséből következtethetünk az állat egészségi állapotára, és arra hogy fenyegeti-e őt a hibernálódás veszélye. Emellett a testtömeget célszerű rendszeres időközönként ellenőrizni. Ha fogynia kell a süninknek, a súlycsökkentő diéta ne csak az élelem mennyiségének csökkentésén, hanem alacsonyabb zsír és kalóriatartalmú táplálék bevezetésén alapuljon, és mindenképpen fokozatos legyen a máj lipidózis megelőzése érdekében.

Mint minden más állat esetében víz mindig legyen a törpesün előtt, és legyen rendszeresen cserélve. Golyós itató használata esetén győződjünk meg róla, hogy az állat tudja is azt használni. Ha tálkából itatunk célszerű nehezet venni belőle, amit nem borít ki könnyen a törpesün.

Arról, hogy alapélelmezésük prémium minőségű kutya vagy macska száraz táppal történjen, idehaza megoszlanak a vélemények. Egy publikáció szerint a ragadozóknál előforduló specifikus táplálkozási problémák, mint a taurindeficiencián alapuló cardiomiopátia, vagy retinopátia esetleg zsírsavinszufficiencia nem jelentek még meg sünökön – vagy csak nem kerültek felfedezésre és publikálásra. Ezeknek a betegségeknek a hiánya, illetve hogy valamennyire képesek a szénhidrát emésztésre azt sugallja, hogy étkezésük inkább hasonlatos a kutyaféléékhez, mint a macskaféléékhez. Azonban ennek bizonyítása még várat magára. Nyugat-Európában viszont évtizedek óta elsődlegesen macskatáppal etetnek a tenyésztők. Ami bizonyosnak látszik az az, hogy a törpesünök fogainak hosszantartó épségének megőrzése érdekében alapélelmük a prémium minőségű száraz táp kell legyen.

Mivel a pontos tápanyagigényük sajnos a mai napig nem ismert, kiindulópont lehet, hogy számos állatkert és vadaspark az alábbi formula szerint etet: 25 g / 1 evőkanál száraz light macskaeledel, vagy száraztáp és konzerv keveréke, 10 g aprított zöldség /gyümölcs, valamint 5 g tücsök és egyéb rovar hetente 3-4-szer.

A törpesününk etetésére olyan száraz tápot válasszunk, melynek protein tartalma 30-35% körüli, zsírtartalma 10-15% között van. Ez lehet prémium minőségű száraz macskatáp, esetleg kutyatáp, melyet időnként kiegészíthetünk konzerv vagy alutasakos macskaeledellel. Emellett fontos az élő eleség adása, mely lehet lisztkukac, gyászbogár lárva, sáska, tücsök, csótány, viaszmoly lárva, rózsabogár lárva, selyemhernyó. Kínálhatjuk sününket főtt tojással, fűszermentes tojásrántottával, tükörtojással, napos egérrel, zöldség és gyümölcs tartalmú babaétellel. Az olyan tejtermékek mint a túró és tej kerülni kell mert számos tanulmány számolt be a sünök laktóz intoleranciájáról. A kínált rovarok mindenképpen egészséges, direkt etetési célra tenyésztett kolóniákból kell származzanak a fertőzések elkerülése végett. Alkalmanként a sünök táplálékát ki lehet egészíteni kalciummal. Új ételt úgy célszerű bevezetni, hogy a régihez keverjük. A tápváltás is így történjen - a régi táp mennyiségének csökkentésével és az újnak a növelésével. Javasolt hasonló méretű tápot adni, elkerülve így hogy kiválogassa azt az állat.

Ami viszont nagyon fontos: Senki ne dőljön be a különböző állatboltokban kapható süntápoknak, amelyek főként rágcsálóknak való magokat és gabonát tartalmaznak. Ezek tápanyag-összetétele nem felel meg az afrikai fehérhasú törpesünöknek. Elsődlegesen mindig száraz táppal etessünk az egészséges fogak és íny megtartása érdekében, ezzel elkerülvén a száj higiénés betegségeket.

Gyakran panaszkodnak a gazdik a törpesün ürülékének büdös szagára. A kimondottan irritáló szag arra utalhat, hogy a sünink túl magas fehérjetartalmú vagy nem prémium minőségű tápot eszik. Mivel sok fehérje marad emésztetlen vagy félig emésztett formában a székletben, a bennük található kén-tartalmú aminosavaknak köszönhető a kellemetlen szag. Megoldás lehet alacsonyabb fehérjetartalmú tápot keresni. Nincs univerzálisan jó táp. Egyrészt nem biztos, hogy a mi sünink is megeszi azt, amelyiket 100 másik meg igen. Másrészt, eltérő egyedek révén van olyan táp amelyiknek fehérjetartalma már túl soknak bizonyul az egyik sün részére és előidézi ezt a büdös székletet, míg a másik sün esetében nem.

Mi általában kutya - és macskatáppal vegyesen etetünk, hogy minél inkább megfelelő tápanyagtartalomhoz jussanak állataink.  Külföldi tendencia, pl.: Angliában már nagy hagyománya van a több (3-4) féle táp összekeverésének, így lehet elérni az optimális fehérje, és zsír mennyiséget a sünikénknél.

Tenyészetünk az alábbi száraz tápokat és kiegészítő tápokat ajánlja etetésre: Acan, Orijen, Josera, Hill’s, Happy, Taste of the Wild, Applaws, Royal Canin. Kiegészítő vitamin: AminoB Plex, Vetri DMG, Calcimusc.

 

Felhasznált irodalom:

E.M.Santana, H.E. Hantz, R.L. Best (2010) Mammalian Species: Atelerix albiventris (Erinaceomorpha: Erinaceidae) 42. 99-110.

E.S. Dierenfeld (2009) FeedingBehavior and Nutrition of the African Pygmy Hedgehog (Atelerixalbiventris), Vet. Clin. Exot. Anim. 12. 335-337

W.S. Graffam, M.P. Fitzpatrick, E.S. Dierenfeld. (1998) Fiber Digestion in the African White-Bellied Hedgehog (Ateleri xalbiventris): A Preliminary Evaluation J. Nutr. 128. 2671S–2673S

M. Mori, S.E. O’Brien (1997)Housbandry and Medical Management of African Hedgehogs, Iowa State University Veterinarian, 59:2:5.

 

Fordította: Zempléni-Tóth Anita